Na XI Kielecki Festiwal Nauki, który odbył się w dniach 15-30 września 2010 r., Oddział Świętokrzyski PIG-PIB przygotował siedem interesujących prezentacji
Po dawnym kamieniołomie dolomitów dewońskich Zachełmie koło Zagnańska oprowadzał Zbigniew Złonkiewicz. Prezentacja nosiła tytuł: Geostanowisko Zachełmie – świętokrzyski klucz do zagadki o ewolucji życia na Ziemi i jeszcze coś więcej. Oprócz słynnych tropów tetrapoda autor pokazywał również inne geologiczne walory odsłonięcia: tektoniczne, sedymentacyjne i faunistyczne. Polecam odwiedzenie Zachełmia, w którym znajdują się opracowane przez Oddział Świętokrzyski PIG-PIB tablice informacyjne dla turystów, lub odbycie wirtualnej wycieczki po obiekcie, przygotowanej przez Dominika Szreka i Sylwestra Salwę, na którą można wystartować ze strony internetowej Oddziału Świętokrzyskiego PIG.
Jan Malec oprowadzał wycieczki po dawnym kamieniołomie Kadzielnia w Kielcach. Opowiadał o litologii i świecie organicznym odsłoniętych tu skał wapiennych górnego dewonu, o tektonice masywu i zjawiskach krasowych. Na marginesie dodajmy, że ostatnio po gruntownej modernizacji został tu oddany do użytku największy i najnowocześniejszy amfiteatr w Polsce.
Anna Mader przygotowała pokaz i prelekcję Kamienie dekoracyjne Gór Świętokrzyskich. Zaprezentowała surowe kamienie (kalcyty, krzemienie, gagaty) oraz wyroby galanteryjne i jubilerskie z nich wykonane.
W działalność popularyzatorską szczególnie ambitnie i zespołowo włączyli się w tym roku hydrogeolodzy. Beata Wiktorowicz, Gertruda Herman, Marcin Kos, Iwona Gała i Tomasz Młyńczak przygotowali prelekcję pt. W świecie wód mineralnych i leczniczych, połączoną z degustacją wód. Prelekcji towarzyszył pokaz kolekcji etykietek wód mineralnych i zabytkowych butelek. Szczególne zainteresowanie wzbudziła butelka „Kryniczanki” z zapasów Afrika Korps feldmarszałka E. Rommla (obecnie w zbiorach G. Herman).
Katarzyna Białecka, Beata Wiktorowicz i Tomasz Młyńczak zaprezentowali prelekcję O znaczeniu wód termalnych, w której wyjaśnili terminologię, warunki występowania oraz możliwości wykorzystania wód termalnych i stosowane rozwiązania techniczne.
Jerzy Gągol, Gertruda Herman, Tomasz Kasela, Iwona Gała, Tomasz Młyńczak i Beata Wiktorowicz przygotowali autokarową wycieczkę do Buska Zdroju. Jej uczestnicy zwiedzili ujęcie wody mineralnej Las Winiarski (źródło „Zuzanna”, które zaopatruje buskie sanatoria i drugie wykonane w tym rejonie wiercenie, przygotowywane do próbnych pompowań) oraz ujęcie Busko Północ C-1, niedawno podłączone do sieci przesyłowej. Wszystkie studnie są własnością firmy Hydrogeotechnika w Kielcach.
Przez cały czas festiwalu w Muzeum Geologicznym Oddziału Świętokrzyskiego trwała szczególnie urocza wystawa. To wypożyczone z Muzeum PIG w Warszawie edukacyjne księgi i zabawki geologiczne dla dzieci szkół podstawowych i młodszych – piękne dzieło Agaty Olszyńskiej. Dorośli też docenili walory dydaktyczne i wdzięk eksponatów.
Miłymi i aktywnymi uczestnikami przygotowanych przez Oddział Świętokrzyski PIG imprez była i młodzież szkolna, i bywalcy jednego z kieleckich Klubów Seniora. Pojawił się też holenderski geolog polskiego pochodzenia.Degustacja wód
Pomiary przewodności wód o różnej mineralizacji
Prelekcja o wodach mineralnych i leczniczych
tekst Jerzy Gągol
zdjęcia Dominik Szrek