Oficjalne otwarcie nowego parku jurajskiego w Krasiejowie koło Opola odbyło się 19 maja. To już trzecia duża inwestycja tego rodzaju w Polsce zrealizowana przez Stowarzyszenie Delta. Wśród zaproszonych instytucji znalazł się oczywiście Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, który wspierał merytorycznie działania projektowe.
Park jurajski w Krasiejowie zdumiewa rozmachem i pomysłowością. Pomyślano o atrakcjach dla każdego zwiedzającego. Należy tu wymienić Tunel czasu, w którym bardzo sugestywnie zilustrowano powstanie planety Ziemi, kino w pomysłowej wersji 5D… z filmem Dinozaury Patagonii oraz pawilon, gdzie obejrzeć można ważne z geologicznego punktu widzenia stanowisko paleontologiczne, profesjonalnie zabezpieczone i udostępnione.
Obok komercyjnej formy parku na uwagę zasługuje duża porcja tematyki geologicznej w aspekcie edukacyjnym, co z punktu widzenia popularyzacji geologii jest głównym walorem tego obiektu. Park jurajski w Krasiejowie jest już otwarty i na pewno warto go zobaczyć.
Andrzej Szymkowiak

Park jurajski w Krasiejowie - widok ogólny. W głębi, po lewej prawdopodobnie największy na świecie model dinozaura - 60 metrów długości!

Pawilon paleontologiczny

Ceremonia otwarcia parku. Dyrektor ds. naukowych PIG – PIB dr hab.Grzegorz Pieńkowski gratuluje przedsięwzięcia głównemu inwestorowi i właścicielowi obiektu Piotrowi Lichocie