• drogi-nowoczesne-metody-2.jpg
  • drogi-nowoczesne-metody.jpg

Breadcrumbs

  
Nie jest tajemnicą, że w Państwowym Instytucie Geologicznym, tak jak w każdej instytucji ważnej dla administracji kraju, funkcjonuje Plan szkolenia obronnego. Żmudny proces przekazywania cywilom niezbędnej wiedzy o obronności realizuje w Instytucie specjalista w tej dziedzinie płk. dypl. Wojciech Dziamski. Szkoleniu podlega kadra i część pracowników. Wykłady i zajęcia bywają odbierane różnie - największym powodzeniem cieszą się wyjazdy terenowe. W zeszłym roku szkoleni odwiedzili 1 Warszawską Brygadę Pancerną w Wesołej, w tym roku, 19 maja, płk. Dziamski poprowadził kursantów do Wojskowej Akademii Technicznej, znanej uczelni wojskowej, mieszczącej się na warszawskim Bemowie.

Podczas wizyty w WAT miało miejsce oficjalne spotkanie na najwyższym szczeblu. Ze strony Akademii uczestniczyli w nim rektor-komendant WAT, gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunt Mierczyk, zastępca rektora płk. dr Tadeusz Szczurek, prorektor ds. kształcenia prof. dr hab. inż. Jarosław Rutkowski, prorektor ds. naukowych dr hab. inż., prof. WAT Andrzej Najgebauer, kanclerz WAT Jan Klejszmit. Państwowy Instytut Geologiczny reprezentował dyrektor Instytutu doc. dr hab. Jerzy Nawrocki, dyrektor ds. naukowych doc. dr hab. Grzegorz Pieńkowski oraz dyrektor ds. kartografii geologicznej doc. dr hab. Marek Jarosiński.

Roboczą część szkolenia rozpoczął wykład prof. Andrzeja Najgebauera Zastosowanie współczesnych metod i środków informatyki w systemach wczesnego ostrzegania o możliwości wystąpienia sytuacji kryzysowej oraz zarządzania kryzysem na obszarze dużej aglomeracji miejskiej. Temat prelekcji, ustalony znacznie wcześniej, zbiegł w niezwykły sposób z realną sytuacją kryzysową – niedługo potem Wisła testowała tezy wykładu w aglomeracji warszawskiej.

Po wykładzie, podzieleni na trzy grupy, mogliśmy obejrzeć „w realu” najciekawsze części bazy naukowo-dydaktyczną Akademii: Laboratorium Broni Palnej Wydziału Mechatroniki, Laboratorium Teledetekcji i Geoinformatyki Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji oraz Laboratorium Techniki Laserowej Instytutu Optoelektroniki. Ogromne zainteresowanie wzbudził także Park Techniki Wojskowej z bazą szkoleniową pojazdów wojskowych. Można tu było z bliska obejrzeć wyposażenie bojowe, wejść do czołgów i innych pojazdów.

Image

Przyszedł w końcu czas na zajęcia praktyczne. Spotkanie rekreacyjno-sportowe odbyło się na strzelnicy przy ulicy Kocjana. Na trzech stanowiskach, pod czujną opieką żołnierzy i instruktorów Ligi Ochrony Kraju, kursanci strzelali z broni sportowej i broni osobistej kadry Wojska Polskiego. Wyniki były różne, a na pamiątkę swych osiągnięć każdy mógł wziąć tarcze, do których strzelał.

Image

Po zmaganiach w terenie, przyszedł również czas na pyszny "żołnierski" obiad. Był chleb ze smalcem, grochówka oraz karkówka. Na zakończenie wizyty, wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikat ukończenia szkolenia strzeleckiego podpisany przez Rektora-Komendanta WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Zygmunta Mierczyka.

Na podkreślenie zasługuje perfekcyjna obsługa wizyty. Wysoki poziom organizacyjny i kultura osobista żołnierzy, którzy z ogromną cierpliwością odpowiadali na nieraz banalne pytania i zawsze służyli pomocą pozostaną na długo w naszych wspomnieniach. Dziękujemy serdecznie za poświęcony nam czas i niezwykle sympatyczną atmosferę.

Maja Kowalska
fot. Marta Wróblewska